Przemierzając krainę 1001 Nocy, Twoja karawana zatrzymuje się w osławionym Sułtanacie Naqala.

Sędziwy Sułtan nagle zmarł, a miejsce po nim pozostaje wolne.

Wyrocznie przepowiedziały, że na ziemie przybędzie ten, który zgromadzi poparcie wszystkich Pięciu Klanów i to on zajmie miejsce zmarłego władcy.

Czy dasz radę wypełnić przepowiednię i przejąć władze nad Sułtanatem Naqala?

W tej strategicznej grze planszowej gracze będą musieli podejmować wiele ważnych decyzji, które wymagają od nich więcej niż od standardowych gier typu worker-placement. Wszystko dlatego, że tym razem dostępni robotnicy od razu znajdują się na planszy, a zadaniem graczy jest ich sprawne i efektywne przemieszczanie. Oazy, wioski, targowiska i wiele innych różnorodnych miejsc tylko czeka, aż przybędą do nich nowi odwiedzający. A to jak, kiedy i gdzie ich przemieścisz wpływa bezpośrednio na to, czy wygrasz czy raczej poniesiesz klęskę.

Każdy kolor symbolizuje inne Plemie, które specjalizuje się w czymś odmiennym od pozostałych.

  • Wezyrowie - zbierając ich przed sobą otrzymasz dodatkowe punkty na koniec gry,
  • Starszyzna - również zapewniają punkty, ale pozwalają także przywoływać do pomocy potężnych Dżinów,
  • Kupcy - wracają z powrotem do woreczka zapewniając karty zasobów,
  • Budowniczowie - wracają z powrotem do woreczka zapewniając monety,
  • Zabójcy - wracają z powrotem do woreczka zabijając pionki na planszy lub zgromadzone przez innych graczy.

W Twojej zwycięskiej strategii powinny znaleźć się też potężne magiczne istoty - Dżiny. Jeżeli ich nie wykorzystasz, to przeciwnicy mogą użyć ich potężnych mocy i doprowadzić do zguby, nie tylko Twojej, ale całego Sułtanatu. Zawsze miej na uwadze te nieokiełznane siły, jeżeli rzeczywiście liczysz na przejęcie władzy.

 

Pięć Klanów to gra z bardzo wysoką jakością komponentów, jasną i przejrzystą instrukcją i mechaniką, która oferuje wiele dróg prowadzącch do zwycięstwa. Przemieszczanie pionków nie tylko wpływa na to, czy Ty otrzymasz punkty, ale także zmienia ustawienie planszy dla przeciwników. Często trzeba zastanowić się nad tym, czy warto zrobić coś dla siebie, czy tym razem zrobić coś przeciwko innym.

Planowana data premiery: pierwsza połowa grudnia 2016 r.

Sugerowana cena detaliczna: 209,95 zł.

Instrukcja: Pięć Klanów - instrukcja PL