Horror w Arkham: Ostatnia godzina

zapowiedź nowej gry planszowej

w uniwersum Lovecrafta


 

To, co ujrzeli, wymyka się wszelkim próbom opisu – żaden język nie pomieści takich otchłani wrzaskliwego, niepamiętnego szaleństwa, upiornie zadających kłam wszelki prawom materii, siły i kosmicznego porządku. Góra ruszyła z posad! Nie uchybię chyba duchowi tego monstrum, jeśli powiem, że w mej cokolwiek nieumiarkowanej wyobraźni skojarzył mi się jednocześnie z ośmiornicą, smokiem i karykaturą człowieka. Miał groteskowe, łuskowate cielsko zaopatrzone w szczątkowe skrzydła i zwieńczone mięsistym, mackowatym łbem; najbardziej zatrważający wydał mi się wszakże jego ogólny zarys.

H.P Lovecraft „Zew Cthulu”


Zamów swoją kopię Horror w Arkham: Ostatnia Godzina
już dziś u lokalnego sprzedawcy lub na naszej stronie!


Pięć minut do północy – idealna pora, by uratować świat!

Po niełatwej i pełnej niebezpieczeństw drodze dotarliście na miejsce rytuału przywołania, ale jest już za późno. Nikczemne hordy kultystów zdążyły odprawić mistyczną ceremonię, która otworzyła przed Przedwiecznym i jego odrażającymi sługusami drogę do naszego świata. Przez opalizującą szczelinę, która przecina ciemne niebo, wydostają się hordy koszmarnych stworzeń wprost na budynki Uniwersytetu Miskatonic. Wybrzmiewające pośród nocy demoniczne wrzaski i skowyty uświadomiły nieustraszonym badaczom, że mają ostatnią szansę na ocalenie świata. Muszą powstrzymać tę hordę przed rozprzestrzenieniem się i znaleźć sposób, aby odwrócić rytuał.

Z dumą ogłaszamy grę Horror w Arkham: Ostatnia godzina dostępną w przedsprzedaży już dziś!

Horror w Arkham: Ostatnia godzina zapewnia graczom dynamiczne 60 minut kooperacyjnej przygody w pełnym mitów i tajemnic świecie Lovecrafta. Aby położyć kres temu obłędowi, wcielający się w badaczy gracze muszą odnaleźć składniki niezbędne do odwrócenia rytuału przywołania, stawiając czoła niekończącym się hordom mrożących krew w żyłach istot z innego świata, które zalewają kampus Uniwersytetu Miskatonic. Wszystko zależy od współpracy badaczy – muszą działać szybko i skutecznie. Szanse na powodzenie są bliskie zera, a porażka skaże na zagładę nie tylko Arkham, ale i cały świat.


Walka o przetrwanie

Kultyści przywołujący Przedwiecznego zdołali wprawdzie przed Wami zbiec, ale pozostawili wiele tropów, dzięki którym rozgryziecie działanie mrocznego obrzędu. Jeśli odnajdziecie niezbędne wskazówki i rozwikłacie tę tajemnicę, zanim skończy się czas, może uda wam się odkryć, jak odwrócić rytuał i przegnać to szkaradne monstrum z naszego świata.

Czas nie jest Waszym sprzymierzeńcem – macie tylko osiem rund na wypełnienie tego zadania. Każda runda składa się z dwóch faz. W pierwszej badacze wykonują akcje – przemieszczają się, walczą z potworami lub odkrywają wskazówki – w drugiej Przedwieczny umacnia swoje połączenie ze światem, co skutkuje przeraźliwymi konsekwencjami, a z rozrastającej się międzywymiarowej szczeliny wydobywa się na teren Uniwersytetu Miskatonic coraz więcej paskudnych stworzeń. Z upływem czasu Wasza misja staje się coraz trudniejsza – kolejne fale bezlitosnych kreatur będą się starać was pokonać i opanować kampus. Musicie się spieszyć, by odnaleźć odpowiednie składniki rytuału i odprawić go, zanim będzie za późno.


Ostatnia nadzieja Arkham

W grze Horror w Arkham: Ostatnia godzina możecie wcielić się w kilku najznamienitszych badaczy z Arkham, z których każdy jest gotów bronić świat do ostatniej kropli krwi. Gra bardziej niż pozostałe tytuły rozgrywające się w lovecraftowskim uniwersum wymusza na graczach skupienie się na bezpośredniej walce z potworami. Do wyboru jest więc sześciu najwaleczniejszych badaczy z Arkham, takich jak Jenny Barnes i jej bliźniacze czterdziestki piątki, Michel McGlenn ze swoim pistoletem maszynowym Thompsonem albo niepokonana mistrzyni sztuk walki Lily Chen. Każdy z nich wnosi do rozgrywki własny zestaw umiejętności w postaci unikatowych talii kart akcji, które w różnoraki sposób mogą pomóc w zrozumieniu natury tajemniczego rytuału i walce z potworami. Karty akcji pozwalają poruszać się po kampusie, mierzyć się z demonicznymi istotami lub badać zakamarki uniwersytetu w poszukiwaniu wskazówek pozwalających odwrócić skutki tajemnej ceremonii. Każdy badacz musi uważnie planować i balansować swoje akcje oraz współpracować z pozostałymi, aby mieć szanse na pokonanie wrogów i odnaleźć klucz do powstrzymanie tego szaleństwa. To jednak nie będzie proste!

Górny efekt karty Jenny pozwala jej wykonać ruch lub walczyć bez negatywnych skutków. Dolny efekt pozwala jej przeszukać obszar, ale ma swoją cenę!

Pośród zamętu panującego w kampusie Uniwersytetu Miskatonic, między bitwami i rozpaczliwym poszukiwaniem niezbędnych do odprawienia rytuału elementów nie ma czasu na dyskusje czy uzgadnianie jednolitego planu działania. Odpowiadasz wyłącznie za swoje decyzje – musisz wybrać najbardziej optymalną ze swoich kart akcji, a komunikacja z pozostałymi członkami drużyny jest ograniczona do wybieranych kart pierwszeństwa. Każda karta akcji zawiera dwa efekty – górny ma jedynie pozytywne skutki: pozwala walczyć z potworami lub chronić dane obszary. Dzięki dolnemu natomiast można przeszukiwać obszary kampusu w poszukiwaniu wskazówek, pamiętając, że pozostawione samym sobie potwory będą siać zniszczenie. Drużyna musi rozpatrzyć dwa górne i dwa dolne efekty kart akcji. O tym, które efekty zostaną rozpatrzone, decyduje się za pomocą kart pierwszeństwa – jedynej dostępnej metody komunikacji. Nie masz wpływu na to, którą kartę akcji dobierzesz, ale możesz wybrać jedną z czterech kart pierwszeństwa na ręce, aby zakomunikować reszcie drużyny, jak ważne jest, aby rozpatrzyć górny efekt właśnie twojej karty – im niższa wartość na karcie pierwszeństwa, tym większe prawdopodobieństwo rozpatrzenia górnego efektu.

Gdy każdy z graczy wybierze kartę pierwszeństwa, karty akcji zostają odsłonięte. „Wielka gala” ma najniższą wartość na karcie pierwszeństwa, więc jej efekt jest rozpatrywany jako pierwszy.

Przykładowo, jeśli Jenny Barnes dobierze kartę akcji Kolor na każdą porę roku, będzie jej zależeć na najniższej możliwej wartości na karcie pierwszeństwa, aby rozpatrzyć górny efekt i nie tracić czasu na poszukiwania Izzie, przez które co krok będzie uwalniać nowe potwory. Jednak nawet takie zagranie będzie ryzykowane, gdyż zagrywając karty pierwszeństwa ze szczególnie wysokimi lub szczególnie niskimi wartościami, możesz przypadkowo umocnić pozycję Przedwiecznego, ściągając na swoją drużynę jeszcze większe niebezpieczeństwa. Opanowanie i komunikacja, o które niezwykle ciężko w takich okolicznościach, są kluczowe dla zwycięstwa albo przynajmniej – przetrwania.


Należy odwrócić rytuał

Samo zwalczanie potworów nie wystarczy do ocalenia świata. Jesteście tu, aby odnaleźć wszystkie składniki niezbędne do odwrócenia rytuału i przegnania Przedwiecznego z Arkham raz na zawsze. Na początku gry dwa żetony wskazówek z takim samym symbolem są odkładane na bok i nie biorą udziału w rozgrywce. Pozostałe zakryte żetony rozłożone są na obszarach kampusu. Aby położyć kres temu szaleństwu, należy używać dolnych zdolności z kart akcji – przeszukiwać kolejne strefy i odkrywać żetony. Gdy drużyna wydedukuje, których symboli potrzeba, aby odwrócić rytuał przywołania, będziecie wiedzieć, które karty pierwszeństwa z odpowiednimi symbolami zachować na ręce, aby tego dokonać. Nawet jeśli przeszukiwanie obszaru wywoła negatywny skutek, może być warte zachodu, jeśli zbliży Was do celu. Gdy ważą się losy świata, nie ma czasu na przesadną ostrożność.

Odkrywając żeton na swoim obszarze, możesz znaleźć przedmiot lub wskazówkę w postaci jednego z pięciu symboli rytualnych. Te symbole znajdują się na większości żetonów wskazówek i na niektórych kartach pierwszeństwa. Każda rozgrywka będzie wymagała użycia innego symbolu, a zadaniem Waszej drużyny jest posiadanie jak najwięcej kart z tym danym symbolem w momencie odwracania rytuału.

Aby wywnioskować, którego symbolu trzeba użyć, należy sprawdzać żetony rozmieszczone losowo w różnych obszarach kampusu i w ten sposób je wykluczać. Gdy jeden z dwóch symboli zostaje odkryty, zmniejszają się szanse na to, że tego symbolu będziecie potrzebować. Wraz z odsłonięciem drugiej takiego samego symbolu zostaje on wyeliminowany – nie będzie potrzebny do odwrócenia rytuału. Gdy zdobędziecie pewność, którego symbolu potrzebujecie, sami przeprowadzicie ceremonię, aby odwrócić międzywymiarowe machinacje mrocznych kultystów.

Symbol diamentu został całkowicie wyeliminowany. Są niewielkie szanse, że do rytuału będzie potrzebny symbol klepsydry.

Na koniec każdej rundy drużyna może zadecydować, że spróbujecie odczynić rytuał. Nie wolno jednak zdradzać, jakie karty pierwszeństwa ma się na ręku – można jedynie powiedzieć innym badaczom, czy jest się gotowym na tę próbę, czy nie. Aby odprawić rytuał, każdy z badaczy wykłada trzy karty z ręki. Jeśli liczba odpowiednich symboli jest przynajmniej dwukrotnie większa niż liczba graczy, próba powiedzie się i Arkham zostanie ocalone po raz kolejny! Jeśli jednak zawiedziecie, Arkham wpadnie w ręce potężnych przedwiecznych, a na Ziemi zapanuje nieopisany chaos. Los świata spoczywa w Waszych rękach – musicie bronić go za wszelką cenę.


Czas ucieka

Aby uchronić Ziemię przez Przedwiecznym, nie możecie zmarnować ani sekundy. Los świata zdaje się przesądzony, ale jako drużyna zdeterminowanych i lojalnych badaczy macie szansę, aby zatrzymać to szaleństwo i przywrócić spokój w Arkham, które powinno zostać typowym, nowoangielskim miasteczkiem. Połączcie siły, zmierzcie się z chaosem i przygotujcie się na bitwę wszech czasów!