Od lat ogrywasz wszystkich w “państwa-miasta”? Twoje myślenie jest szybkie jak błyskawica, a w grach słownych niecierpliwisz się, czekając aż pozostali znajdą właściwą odpowiedź? Dobrze znosisz presję czasu i nie przeszkadza Ci ona w myśleniu? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, mamy dla Ciebie nie lada gratkę!

W grze Tagi uczestnicy będą musieli wymyślać hasła spełniające dwa kryteria: kategorię oraz literę (najczęściej tę, na które dane słowo powinno się zaczynać). Jednorazowo na stole będą znajdowały się 4 litery oraz 5 kategorii, a na punktach przecięcia między nimi zostaną losowo umieszczone kolorowe kulki. To właśnie one symbolizują zdobywane przez graczy punkty.


Szybkość i opanowanie

Aby zdobyć kulkę, gracz musi poprawnie podać słowo z danej kategorii, rozpoczynające się na wskazaną literę. Brzmi banalnie, prawda? Cała zabawa zaczyna się, gdy weźmiemy pod uwagę charakterystyczną dla Tagów presję czasu. Gra składa się z następujących po sobie tur poszczególnych graczy, a każda z nich trwa jedynie 15 sekund. Jakby tego było mało, czas odmierza specjalna klepsydra, który stanowi dodatkowy rozpraszacz.

Podczas swojej tury gracz może podać dowolną ilość haseł i zdobyć dowolną liczbę kulek – o ile oczywiście zdąży. Pozostali gracze mają za zadanie sprawdzanie poprawności odpowiedzi. Po upływie czasu klepsydra jest odwracana, a tura przechodzi na kolejnego gracza. Jego możliwości są jednak ograniczone – może zdobyć punkty wyłącznie za kombinacje kategorii i liter, które nie zostały jeszcze wykorzystane.

Gra kończy się, gdy wszystkie kulki znikną z planszy lub kiedy żaden z graczy nie jest w stanie podać odpowiedzi spełniających pozostałe kryteria.


Znaki szczególne

Co wyróżnia Tagi spośród innych gier słownych? Przede wszystkim szalone tempo, które sprawi, że czeka Was wiele śmiechu i zabawnych pomyłek. Choć wydawać by się mogło, że naprzemienne tury czynią grę monotonną (w końcu musimy czekać na swój ruch), nic bardziej mylnego! 15 sekund mija błyskawicznie, tym bardziej, że podczas przerw musimy jednocześnie kontrolować odpowiadającego i samemu przygotowywać się na swoją rundę.

Ponadto Tagi to zupełnie nowe spojrzenie na gry typu “państwa-miasta”. Liczba dostępnych kategorii potrafi przyprawić o zawrót głowy i niejednokrotnie zaskoczy Was podczas gry. Dodatkowo poziom trudności gry możemy dowolnie dopasowywać do naszych zachcianek i potrzeb współgraczy. Tagi oferują możliwość uproszczenia punktowania, specjalne karty liter oraz trudniejsze, wyżej punktowane kategorie. Eliminując lub dodając któreś z tych elementów wprowadzamy nasze rozgrywki na zupełnie inny poziom.