Wybieramy najistotniejsze rozwinięcie
dla frakcji Rebeliantów, które
pojawi się na tegorocznym
Coruscant Invitational"Wiecie o rebelii przeciwko Imperium?"
Luke Skywalkera, Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja.

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Coruscant Invitational. W pierwszy weekend października, wszyscy najlepsi dowódcy X-Wingowych eskadr udadzą się do siedziby FFG w Roseville, aby wziąć udział w pierwszym oficjalnym turnieju, gdzie pojawi się druga edycja X-winga.

Jak zapewne wiecie, Coruscant Invitational jest najbardziej prestiżową imprezą wieńczącą cykl turniejów zwany System Open Series (SOS) odbywający się na przestrzeni całego roku w wielu miejscach świata. Zwycięzcy poszczególnych turniejów SOS otrzymali już zaproszenia na ostatnie zawody, czyli właśnie Coruscant Invitational. Natomiast wy jako społeczność X-Winga, zadecydujecie o rozwinięciach, jakie owi zwycięzcy zabiorą na pole kosmicznej bitwy! Każdy uczestnik głównego turnieju będzie bowiem zobowiązany do tego, aby w swojej rozpisce uwzględnić rozwinięcie, które zostanie przez Was okrzyknięte mianem najbardziej charakterystycznego dla danej frakcji.

Wasz wybór może paść na kartę odwołującą się do którejś z najlepszych scen gwiezdnej sagi. Możecie też zagłosować na rozwinięcie, które waszym zdaniem stanowi o wyjątkowości danej eskadry lub też uwydatnia kluczowe cechy charakterystycznego stylu pilotażu niektórych jednostek. Wszystko w waszych rękach!

Przez najbliższe tygodnie będziemy wam stopniowo prezentować najbardziej charakterystyczne rozwinięcia poszczególnych frakcji wchodzące w skład trzech Zestawów konwertujących. Natomiast waszym zadaniem będzie wzięcie udziału w głosowaniu na najbardziej znamienne z nich. Za każdym razem głosowanie będzie zorganizowane w ten sposób, że z każdego zestawu wybierzemy czterech kandydatów, spośród których wy będziecie musieli wskazać jednego. Zwycięskie rozwinięcia wylądują na stołach w Roseville, co zresztą, mamy nadzieję, zobaczycie sami, śledząc na żywo rozgrywki na Twitchu. Na pierwszy ogień rzucamy rozwinięcia z Zestawu konwertującego dla Sojuszu Rebeliantów.


Rebeliancki, czyli właściwie jaki?

Kiedy Imperium Galaktyczne wprowadziło swoje autorytarne rządy, przeciwko ich samowoli ramię w ramię stanęli nieustraszeni obrońcy wolności, formując szeregi Sojuszu Rebeliantów. Jednak przytłaczająca potęga Imperium postawiła sobie za cel, aby jak najszybciej stłamsić niepodległościowe zapędy krnąbrnych opozycjonistów. Rebelianci byli więc gnębieni na każdym kroku, a niezliczone jednostki Imperialnej Marynarki reprezentowanej między innymi przez Gwiezdne Niszczyciele Imperial-I czy mrowie myśliwców TIE, nie dawały im chwili wytchnienia.

Patrząc na oddziały i uzbrojenie opozycjonistów, szybko można się zorientować, że ich zasoby były bardzo ograniczone. Trzeba jednak przyznać, że nie brakowało im jednego: nadziei. Były momenty, kiedy wydawało się, że wszystko obróciło się przeciwko nim, jednak wiara Rebeliantów w zwycięstwo i zmianę biegu historii galaktyki była niezachwiana. Taką właśnie pewność miała na przykład Jyn Erso, jedna z bohaterek filmu Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie. Jej życie było nieustającą walką z przeciwnościami, jednak jak na Rebeliantkę przystało, nie poddawała się, dopóki był choć najmniejszy cień szansy na zwycięstwo.

Druga edycja Star Wars: X-Wing gładko wprowadzi was w atmosferę tej niezwykłej opowieści o nadziei, odwadze i ofiarności. Zarówno piloci, jak i rozwinięcia pojawiające się w grze obudzą w Was ponownie emocje, które dobrze znacie z ekranów kin. Pełni poświęcenia piloci myśliwców gotowi oddać życie za wolność, najlepsi dowódcy i genialni taktycy, którzy potrafią znaleźć wyjście nawet z najbardziej beznadziejnych sytuacji i posłać swoje eskadry do zwycięskiego natarcia: to właśnie X-wing.

Wszystko to sprawia, że frakcja Rebeliantów opiera się na wzorowej współpracy wybitnych jednostek dla dobra wspólnej sprawy. Bohaterowie Rebelii przyzwyczajeni są do tego, że czasem wszystko idzie nie tak. Jednak, kiedy w grę wchodzi życie ich sojuszników, nie cofną się przed niczym. Przekonacie się o tym sami analizując 84 karty statków, 162 karty rozwinięć, z których aż 27 jest dedykowanych tylko i wyłącznie dla Rebelii.

Rebelia i jej atuty

Pięć spośród 27 przypisanych dla frakcji Rebeliantów rozwinięć to tytuły. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma nic bardziej charakterystycznego dla szeregów Rebelii niż Sokół Millenium, Duch, Upiór, Outrider i Moldy Crow, jednak zadecydowaliśmy o wyłączeniu ich z głosowania, ponieważ zdestabilizowałyby rozgrywkę i znacznie ograniczyły dowolność tworzenia rozpiski. Wiadomo, że każdy z nas kocha Sokoła… aż do czasu, kiedy musi rozegrać pięć kolejek, mając za przeciwnika ciągle jeden i ten sam skład eskadry z Sokołem Millenium w roli głównej.


Drogą eliminacji pozostają nam więc następujące możliwości: jeden astromech, czterech strzelców oraz czternaście kart załogantów, nie zapominając oczywiście o typowo rebelianckim talencie, czyli Ofiarności.

Ofiarność jest motywem ciągle przewijającym się w uniwersum Star Wars. W X-Wingu przyda Wam się, kiedy będziecie chcieli wykonać iście rebeliancki manewr. Na ekranach kin natomiast Ofiarność Rebeliantów wychodzi na jaw się za każdym razem, kiedy w grę wchodzi kwestia walki przeciwko Imperium. Rebeliancki pilot potrafi skutecznie ściągnąć na siebie uwagę i osłonić pobliskiego sojusznika, który jest atakowany. Talent ten nie pozwala przeciwnikowi na skierowanie całej siły ognia w stronę namierzonego statku, ponieważ kierujący się Ofiarnością pilot może przyjąć na siebie jedno obrażenie krytyczne. Dzięki temu odkryta karta uszkodzenia nie wyląduje na początkowym celu oponenta. Ofiarność, jest naszym pierwszym kandydatem na najbardziej charakterystyczne rozwinięcie frakcji Rebeliantów.

Fantastycznym rozwiązaniem pojawiającym się dopiero w drugiej edycji jest nowy rodzaj kart rozwinięć w postaci strzelców, które roztoczą przed wami zupełnie nowe możliwości przeprowadzenia ataku. W Zestawie znajdziecie cztery karty tego typu i każda zapewnia naprawdę potężne uderzenie.


Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, w drugiej edycji rozgrywka skupia się przede wszystkim na planowaniu precyzyjnych manewrów, jednak od każdej reguły znajdzie się jakiś wyjątek. Przykładowo spotkaliśmy się z komentarzami doświadczonych graczy dotyczącymi karty rozwinięcia Luka Skywalkera, która pozwala na mniej dokładny pilotaż.

Zdolność Luka jest przepotężna, ale również ma swoją cenę. Będzie was kosztowała więcej niż karty Bistana, Ezry Bridgera czy nawet Hana Solo. Wyobraźcie sobie zatem, jaki skrywa ona potencjał, skoro wszyscy pozostali pozwalają oddać strzał dwa razy w czasie jednej rundy, a ich karty są o wiele tańsze od karty Luka!

Jednak tańszy wcale nie znaczy tani. Pozostali załoganci mogą znacznie zwiększyć siłę ognia waszej eskadry, pod warunkiem, że z najwyższą precyzją uda wam się wykonać zaplanowane manewry. Zdolności tych strzelców pozwalają strzelić drugi raz, ale nie z tej samej strefy wieżyczki, jesteście więc zmuszeni ustawić wasz statek tak, aby w czasie ataku móc użyć dwóch różnych broni. W przeciwnym wypadku wasi super drodzy strzelcy będą siedzieć bezczynnie na swoich miejscach i marnować cenne punkty eskadry.


Ogłaszamy zatem, że jedynym spośród strzelców, na którego będzie można oddać głos w ankiecie na Twitterze, jest Han Solo. Jest postacią łączącą najstarsze filmy sagi Gwiezdnych Wojen z najnowszymi produkcjami. W X-Wingu natomiast jego zdolność sprawia, że Han praktycznie za każdym razem strzela jako pierwszy. Możliwość ataku z inicjatywą 7 sprawia, że wrogi pilot bez dodatkowych asów w rękawie czy żetonów Mocy, na pewno nie zdoła zareagować tak szybko jak Solo.


Kolejną postacią, na którą będziecie mogli głosować jest “Chopper”, astromech znajdujący się Zestawie konwertującym Sojusz Rebeliantów. Jest on jedną z tych postaci, która wzbudza ogromną sympatię wśród fanów serialu Star Wars: Rebelianci, a dodatkowo niewielkim kosztem punktów eskadry okrasi rozgrywkę tak bardzo pożądaną dawką oporu. Jak to na „Choppera” przystało, droid będzie w stanie szybko naprawić szwankujące osłony, niemniej jednak uda się to tylko kosztem innych usprawnień. Na szczęście działa to w obie strony i w sytuacji podbramkowej „Chopper” może kosztem osłon podreperować inne urządzenia, jak na przykład Torpedy protonowe.

Jak więc widzicie, „Chopper” dodaje kolorytu rozgrywce, kręcąc się po pokładzie i gderając pod nosem, jak przystało na prawdziwego astromecha, co oczywiście nie umniejsza roli tej dynamicznej i wszechstronnej postaci.

Znacie więc już trzech z czterech kandydatów biorących udział w głosowaniu: Ofiarność, Hana Solo i “Choppera”. Najtrudniej było zdecydować się na czwartą i ostatnią opcję wyboru, szczególnie że trzeba było zrezygnować z 13 innych rebelianckich załogantów z Zestawu konwertującego. Kiedy spojrzycie na listę bohaterów, których musieliśmy odrzucić, sami zrozumiecie. Były tam tak kultowe postaci, jak Lando Calrissian, Chewbacca, C-3PO, Jyn Erso, Cassian Andor oraz Hera Syndulla. Nie mówiąc już o takich ulubieńcach fanów, jak Baze Malbus, Sabine Wren, “Zeb” Orrelios czy Nien Nunb.


Choć "Chopper" świetnie oddaje klimat gry i początkowo mieliśmy ochotę dodać do listy załogantów, nie chcieliśmy, abyście musieli dzielić głosy pomiędzy dwie karty tej samej postaci. Podobnie wygląda sytuacja z R2-D2, który od razu kojarzy się z naprawianiem osłon. Gdybyśmy dodali go do głosowania jako załoganta, gracze nie mogliby użyć jego karty w wersji astromecha.


Inna ciekawą opcją, którą długo rozważaliśmy, był znany i lubiany z serialu Star Wars: Rebelianci, Kanan Jarrus. Jest to jedyny załogant z Zestawu konwertującego, dzięki któremu możecie otrzymać dodatkowy punkt Mocy. Jeśli jednak nie wykorzystacie tego punktu Mocy, aby aktywować jego zdolność specjalną, nic straconego. Będziecie bowiem mogli go użyć, aby zamienić jeden wynik skupienia na wynik trafienia albo uniku.

Choć zdolność specjalna Kanana działa nie tylko jego statek, ale na każdą przyjazną jednostkę w zasięgu 0-2, to jednak karta Leii Organy pozwala poczuć się jak prawdziwy przywódca.


Leia jest nie tylko jedną z absolutnie kluczowych postaci Galaktycznej wojny domowej, ale jest też bohaterką uniwersum Gwiezdnych Wojen, która wzbudza podziw większości fanów. Leia stawia na poczucie jedności wśród Rebeliantów, stąd też jako załogant będzie próbowała was przekonać do większego skupienia się na strategicznym podejściu do dowodzenia eskadrami. Jej pomoc jest nieoceniona – na początku fazy aktywacji, Leia może wydać wszystkie trzy ładunki ze swojej karty, aby obniżyć poziom trudności czerwonych manewrów wykonywanych przez wszystkie statki waszej eskadry. W praktyce oznacza to, że Leia umożliwi rebelianckim statkom przeprowadzenie akcji, nawet jeśli w danej turze wykonywały już one Koiogran czy beczkę Tallona. Będą więc mogły ostrzelać Torpedami protonowymi namierzony cel lub wykonać beczkę, aby zająć lepszą pozycję.


Czas podjąć decyzję!

Jak zapewne się domyślacie zadanie nie było łatwe. Spośród tylu specjalnych zdolności i kultowych postaci stworzonych specjalnie dla frakcji Rebeliantów, musieliśmy wybrać cztery rozwinięcia, które uznaliśmy za najbardziej charakterystyczne. Teraz przed wami stoi jeszcze trudniejsze zadanie – musicie wybrać tę jedną, jedyną, najbardziej „rebeliancką” kartę!

Szukajcie nas na Twitterze @FFGOP i głosujcie na to rozwinięcie, które waszym zdaniem najlepiej oddaje charakter frakcji Rebeliantów, aby wkrótce zobaczyć je w akcji na tegorocznym Coruscant Invitational. Może wasz wybór padnie na ulubionego bohatera lub kartę talentu? A może po prostu chcecie zobaczyć, jak mistrzowie posługują się zdolnościami niektórych kart? Do wyboru macie talent, strzelca, astromecha oraz załoganta. Zwycięska karta znajdzie się w każdej eskadrze Rebeliantów na Coruscant Invitational 2018!

  • Ofiarność
  • Han Solo 
  • "Chopper" 
  • Leia Organa

Zapraszamy do udziału w głosowaniu i śledzenia aktualności na naszej stronie lub grupie na FB. Już za tydzień przyjrzymy się rozwinięciom znajdującym się w Zestawie konwertującym – Imperium Galaktyczne!


Druga edycja Star Wars: X-Wing to szybka taktyczna gra figurkowa o galaktycznych potyczkach. Gracze sterują potężnymi myśliwcami i ścierają się ze sobą w kosmicznych bitwach! Przepięknie pomalowane figurki, które zachwycają szczegółowością, sprawią, że przed oczami staną Wam najlepsze sceny z galaktycznej sagi. Skompletuj załogę, zaplanuj swój ruch i nie zwlekaj z atakiem! © & ™ Lucasfilm Ltd.