Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas poszukiwań upominku idealnego. Co to właściwie oznacza? Z jednej strony chcemy, aby przyniósł on radość i wiele godzin doskonałej zabawy, z drugiej zaś szukamy prezentów wartościowych i rozwijających. Tak się składa, że obie te cechy doskonale łączą gry planszowe! Zabawa z nimi uczy dziecko współzawodnictwa i przestrzegania zasad, a także wspiera ćwiczenie koncentracji i pamięci. Co więcej, gra podarowana w prezencie to nie tylko przedmiot, ale też obietnica wspólnie spędzonego czasu. 

Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka przygotowaliśmy promocję, obejmującą wiele różnorodnych tytułów zarówno dla młodszych, jak i starszych (bo w końcu dziećmi jesteśmy już zawsze, prawda?). Poniżej znajdziesz nasze propozycje podzielone na kategorie wiekowe (4+, 6+, 8+, 10+), a pełna lista tytułów czeka na Ciebie tutaj.


Dla maluchów (4+)


BrainBox - Obrazki

Jedną z najważniejszych kompetencji, jaką rozwijają maluchy, jest posługiwanie się językiem. W tym okresie dzieci uczą się bardzo intensywnie i każdego dnia przyswajają nowe słowa: z otoczenia, zasłyszanych dialogów, książek, które im czytamy, ale też ćwiczeń, jakie z nimi wykonujemy, np. zachęcając do nazywania przedmiotów na obrazkach. To takiej zabawy może nam też posłużyć gra BrainBox - Obrazki, ukierunkowana na poznawanie nowych słów i naukę alfabetu w oparciu o przedmioty znane dziecku z najbliższego otoczenia. Podczas zabawy naszym zadaniem jest przyjrzenie się obrazkowi i zapamiętanie jak największej liczby szczegółów, a następnie odpowiadanie na pytania znajdujące się po drugiej stronie karty. Dzięki temu dziecko nie tylko uczy się nowych wyrazów, ale też ćwiczy pamięć i spostrzegawczość.

Pora liczyć

Jeśli szukasz dla swojego dziecka pierwszej gry matematycznej, warto zwrócić uwagę na Pora liczyć. To dynamiczna zabawa oparta na szybkim liczeniu lub szacowaniu. Na stole będziemy wykładali od 9 lub 16 kart z owocami i warzywami, a zadaniem graczy będzie jak najszybsze nazwanie tego, które najczęściej powtarza się na kartach. Proste zasady połączone z możliwością dostosowania rozgrywki dla młodszych graczy, to recepta na szybką i niezobowiązującą zabawę z matematyką. Dodatkowo poziom trudności gry możemy dostosować do uczestników.

Szybkie kolory

Twoje dziecko uwielbia kolorowanki i jest w stanie pokryć kredkami/mazakami absolutnie każdą wolną przestrzeń? Tę umiejętność można sprawnie połączyć z treningiem zapamiętywania! Podczas zabawy z Szybkimi kolorami każdy z graczy otrzymuje dwustronną kartę z dwiema wersjami tego samego obrazka: kolorową oraz czarno-białą. Zadaniem uczestników jest zapamiętanie układu kolorów na grafice i odwzorowanie ich na drugiej stronie. Każda osoba koloruje inny obrazek, ale wszyscy korzystamy z tego samego zestawu pisaków, a tym samym musimy szybko podejmować decyzje i skutecznie walczyć o swoje.

Memuuu

Skoro już jesteśmy przy ćwiczeniu pamięci, nie sposób nie wspomnieć o dynamicznych karciankach, które zaangażują absolutnie każdego! Jedną z takich gier jest Memuuu! To prosta pod względem zasad gra, w której zadaniem uczestników jest zapamiętywanie stosu kart. W grze pojawia się 8 symboli na 3 różnych rodzajach tła, a naszym zadaniem będzie odpowiednie zareagowanie, gdy w stosie znajdzie się para. Jeśli któryś gracz pamięta, że widział już wcześniej właśnie wyłożoną kartę, zakrywa ręką stos i mówi dokładnie, jaka karta się powtarza. Jeśli gracz miał rację, zdobywa wszystkie karty ze stosu. Jeśli się pomylił, rozdaje je po kolei wszystkim graczom.

Jungle Speed Kids

Kolejnym wyzwaniem dla naszego refleksu jest przystosowana dla najmłodszych wersja pewnej szalonej gry imprezowej. Jungle Speed: Kids, bo o nim mowa, to gra w której liczy się zręczność, spostrzegawczość, szybkość i doskonała pamięć! Podczas zabawy odkrywamy kolejne kafelki ze zwierzętami i staramy się zapamiętać, jakie gatunki się na nich znajdują. Jeśli zidentyfikujemy parę, musimy jak najszybciej złapać stojący na środku totem – dopiero kiedy go chwycimy, możemy odpowiadać! Dzięki przyjemnym, czytelnym grafikom oraz uproszczonym zasadom do zabawy w możemy zaprosić dzieci od 4 roku życia. To doskonałe wprowadzenie do kolejnych tytułów oraz świetny trening spostrzegawczości i koordynacji.


Dla młodszych dzieci (6+)


Dobble Chrono

Jedną z bezapelacyjnie najpopularniejszych gier dla sześciolatków są Dobble: zabawa z charakterystycznymi, okrągłymi kartami, w której poszukujemy par identycznych symboli. Występują one w wielu wariantach, na przykład ze zwierzętami albo bohaterami popularnych bajek. Ale czy słyszałeś/aś już o wersji z czasomierzem? To zupełnie inny wymiar zabawy, który do standardowych 5 trybów rozgrywki dokłada jeszcze 5 doskonałych zarówno do zabaw solo, jak i w większym gronie. Zasady gry są proste, dzięki czemu możemy zagrać praktycznie z każdym, zawsze i wszędzie, a sama rozgrywka wymaga nie lada spostrzegawczości i refleksu!

Abalone Classic

Młodszy wiek szkolny do doskonały czas, by zacząć swoją przygodę z grami logicznymi, które jak żadne inne uczą planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Mogą to być klasyczne szachy czy warcaby lub inne wariacje na ten temat, takie jak na przykład Abalone. To dwuosobowa gra logiczna, która potrafi wciągnąć na długie godziny i zapewnić wymagającą intelektualną rozrywkę. Podczas zabawy naszym zadaniem jest wypchnięcie 6 kul przeciwnika poza planszę. W tym celu możemy poruszać maksymalnie 3 własnymi bilami, a jeśli mamy ich w rzędzie więcej niż przeciwnik – możemy przepchnąć również jego kule. Abalone zachwyca nie tylko prostotą zasad, ale również doskonałym wykonaniem, dzięki któremu kolejne partie są dla nas przyjemnością.

Kotobirynt

A jeśli Twojemu dziecku nie po drodze z abstrakcyjnymi zabawami w przesuwanie kulek, możesz wykorzystać ciekawy temat, by zachęcić je do równie rozwijającej zabawy. Bo czy ktoś jest w stanie się oprzeć pomaganiu bezdomnym kociakom? Kotobirynt to gra logiczna, w której zadaniem uczestników jest tak poprzestawiać sieć kanałów, by utworzyć nieprzerwaną drogę od kota do właściciela. Na stole rozkładamy 16 kart kanałów; od tej pory gracze mogą je podmieniać, przesuwać i obracać aż do osiągnięcia celu. Wykonując po 2 akcje na turę będziemy starali się nie tylko zdobyć jak najwięcej punktów, ale też pokrzyżować szyki przeciwnikom! Dzięki temu gra uczy nie tylko skutecznego planowania, ale też dostosowywania się do nagłych zmian sytuacji, ponieważ pomiędzy turami poszczególnych graczy ułożenie kart na planszy potrafi się mocno zmienić.

Kraina Lodów

Wśród gier dla sześciolatków nie brakuje również dynamicznych tytułów, które rozruszają nie tylko nasze umysły, ale też ciała. Jedną z nich jest Kraina Lodów – wyjątkowa gra zręcznościowa, w której szybkość i precyzja ruchów idzie w parze z logicznym myśleniem i treningiem wyobraźni przestrzennej. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje identyczny zestaw 4 wafelków i 3 gałek lodów. Zadaniem graczy jest przekładanie gałek lodów z wafelka do wafelka, aż skomponują taki układ, który jest wskazany na karcie celu. Aby zwyciężyć ważna jest szybkość, ale też precyzja ruchów i umiejętność planowania pod presją czasu. Warto zadbać, by w pośpiechu nie upuścić żadnej z gałek, bo podniesienie jej z podłogi wymaga użycia dwóch rożków jednocześnie, co znacząco komplikuje rozwiązanie zadania!

Domek

Sześcio- i siedmiolatki z powodzeniem mogą też stawiać pierwsze kroki w bardziej rozbudowanych grach familijnych, które wymagają nieco bardziej złożonego planowania. Ważne, by wybierać takie tytuły, w których każde działanie ma szansę przynieść nam punkty, dzięki czemu młodsi gracze nie zostają z tyłu. Przykładem może być Domek – rodzinna gra planszowa, w której urządzamy swój wymarzony dom, zapełniając go różnymi pomieszczeniami. Wraz z kartą pomieszczenia zawsze dobieramy jakiś dodatek – fragment dachu, element dekoracyjny, pomocnika lub narzędzie pozwalające na przebudowę. Planując, musimy zwracać uwagę na wielkość pomieszczeń (im bardziej przestronne, tym lepiej) oraz funkcjonalność (dostępność łazienki, kuchni, sypialni). Gra jest bardzo atrakcyjna zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców ze względu na uniwersalny temat, przyjazne grafiki oraz brak negatywnej interakcji.


Dla starszaków (8+)


Śpiące Królewny

Im dalej w toku nauki szkolnej, tym bardziej przyda się umiejętność wykonywania w pamięci prostych obliczeń. Na szczęście możemy ją ćwiczyć z wykorzystaniem gier takich jak Śpiące Królewny! To szybka karcianka, która pod płaszczykiem baśniowej opowieści kryje trening zapamiętywania oraz naukę prostej matematyki. Gracze kolejno zagrywają karty w celu pozyskania jak największej liczby Królewien: Książęta pozwalają je budzić, natomiast Rycerze – wykradać panny przeciwnikom. Warto mieć też w zanadrzu Smoki i Różdżki służące do obrony, by nie stracić szczególnie cennej Królewny. W tym celu trzeba dbać o pozbywanie się z ręki zbędnych kart. Możemy to zrobić pojedynczo, składając je w pary lub trójkami, o ile jesteśmy w stanie ułożyć z nich równanie dodawania.

Imago Family

Dla rozwoju dzieci niezwykle ważne są też umiejętności społeczne takie jak skuteczna komunikacja. A tę z kolei doskonale możemy ćwiczyć dzięki kalamburom! To właśnie one, ograniczając formę, w jakiej możemy się porozumiewać, zmuszają nas do przyjrzenia się drugiej osobie i wczucia w jej spojrzenie na świat. W klasycznych zabawach tego typu wychodzimy na środek i staramy się przekazać hasło za pomocą gestów lub rysowania, jednak nie jest to jedyna z dostępnych form rozgrywki. Do zabawy możemy wykorzystać Imago Family, w którym słowa pokazujemy przy użyciu przezroczystych kart z symbolami. Możemy dowolnie je na siebie nakładać, tworząc bardziej rozbudowane obrazki i dodawać kolejne elementy, żeby lepiej naprowadzić pozostałych graczy na wylosowane hasło. Jedyne, co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia!

Pictomania

Kreatywność możemy ćwiczyć na wiele sposobów: wymyślając skojarzenia, rysując, komunikując się z innymi… Możemy też połączyć wszystkie te elementy w całość, wykorzystując pewne szalone kalambury! W Pictomanii każdy z graczy losuje jedno hasło z dostępnej puli, a następnie wszyscy jednocześnie zaczynamy rysować. Podczas rysowania należy zerkać na notesy innych uczestników i próbować odgadnąć, które hasło odzwierciedlają. Co ważne, w tej grze nie ma żadnego znaczenia, czy mamy talent artystyczny – na zastanawianie się nad tym zwyczajnie brakuje czasu. Każdy z uczestników ma coś do narysowania i robi to jak najszybciej tylko się da, najczęściej kilkoma szybkimi kreskami. W tym samym czasie musimy zwracać uwagę na to, co robią inni, bo rysowanie odbywa się równocześnie z odgadywaniem!

Sushi Go!

Nie od dziś wiadomo, że wspólny, rodzinny wieczór nie może się obyć bez pysznego jedzenia. A może tym razem pora na sushi? Niekoniecznie w formie zwiniętych w rolki morskich przysmaków (choć te oczywiście mogą uzupełnić klimat), ale o smakowitą grę karcianką, w której będziemy zbierać różne rodzaje sushi w taki sposób, by zmaksymalizować liczbę zdobywanych punktów. Sushi Go! to zabawa oparta o wymianę kart: otrzymujemy na rękę określoną ich ilość, wybieramy jedną, a pozostałe przekazujemy dalej. W ten sposób mamy kontrolę nie tylko nad tym, co sami wybierzemy, ale też nad kartami, które trafią do naszych przeciwników.

Harry Potter i Magiczny Quiz

Na książkach i filmach o Harrym Potterze wychowują się kolejne pokolenia. Jeśli Twoje dziecko należy do fanów serii, z pewnością ucieszy się z okazji do pochwalenia się wiedzą na temat postaci i wydarzeń. W grze Harry Potter i Magiczny Quiz mamy okazję dumnie reprezentować barwy swojego domu i zdobywać dla niego punkty za poprawne odpowiedzi. W pudełku znajduje się mechanizm, który głosem dyrektora Hogwartu poprowadzi Was przez całą rozgrywkę: przedstawi zasady, odczyta pytania oraz przypilnuje przestrzegania reguł. W pierwszej rundzie gracze będą odpowiadali po kolei, natomiast w drugiej będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i refleksem.


Dla nastolatków (10+)


Europa w 10 dni

Dla wszystkich, którzy kochają podróże (oraz dla tych, którym przyda się powtórka z geografii) doskonałą propozycją będzie Europa w 10 dni. To przyjemna gra rodzinna, w której musimy zaplanować 10-dniową wycieczkę po Starym Kontynencie. W tym celu będziemy dobierać kolejne płytki podróży i zastępować nimi już posiadane w taki sposób, aby logicznie odzwierciedlić przemieszczanie się po Europie. Znajdująca się na środku plansza będzie służyła nam za podpowiedź, jakie kraje możemy ze sobą łączyć, a także jakich środków transportu możemy w tym celu użyć. A przy okazji posłuży jako powtórka z lokalizacji państw i ich charakterystycznych zabytków.

Fauna

Z geografią ściśle wiąże się również przyroda, a konkretnie miejsca występowania rozmaitych gatunków. Jeśli mamy w domu małego odkrywcę, który uwielbia ciekawostki dotyczące zwierząt, Fauna będzie dla niego okazją, by zabłysnąć wiedzą i poznać zupełnie nowe informacje. Podczas rozgrywek naszym celem jest oszacowanie wielkości, ciężaru i obszaru występowania zwierząt. Im bliżej będziemy prawidłowej odpowiedzi, tym więcej punktów wpadnie na nasze konto. Co ważne, w grze mamy do wyboru aż 360 gatunków podzielonych na dwa poziomy trudności. Nawet w przypadku tych najbardziej znanych oszacowanie wartości może okazać się wyzwaniem, a wraz z kolejnymi rundami możemy podnosić poziom trudności. Dzięki temu wszyscy gracze - młodsi i starsi - będą mieli okazję dowiedzieć się czegoś nowego.

Zaginiony Klucz

Ciekawą propozycją dla starszych dzieci są także gry oparte na współpracy. Dążenie do wspólnego celu doskonale uczy sprawnej komunikacji i konstruktywnego dzielenia się swoimi pomysłami. Jeśli dodamy do tego pracę ze skojarzeniami, otrzymujemy doskonałą zabawę, która pozwoli nam jeszcze lepiej poznać współgraczy. Tak właśnie działa Zaginiony Klucz – uniwersalna gra towarzyska, w której staramy się odgadnąć, jaki obrazek został wylosowany na początku. Jedna z osób przy stole wciela się w rolę lidera, który będzie odpowiedzialny za podawanie wskazówek, podczas gdy reszta będzie je analizowała i na tej podstawie eliminowała kolejne grafiki. To doskonały trening abstrakcyjnego myślenia!

Tagi

Wymyślenie hasła z zadanej kategorii, które będzie zaczynało się na konkretną literę, zwykle nie stanowi problemu. Ale co się stanie, gdy takich haseł będzie aż 20? A do tego poczujemy presję upływającego czasu? Jedno jest pewne: to, co wymyślimy w pośpiechu, będzie bardzo zabawne! Tagi to zupełnie nowe spojrzenie na gry słowne, wprowadzające do nich element planowania i jeszcze więcej doskonałej zabawy. Podczas rozgrywki rozkładamy na stole kombinację czterech liter oraz pięciu kategorii i wszystkie bierzemy pod uwagę w tym samym czasie! Zadaniem graczy jest podanie możliwie największej liczby odpowiedzi w ramach swojej tury.

Mi pasuje!

Starsze dzieci doskonale poradzą sobie z bardziej złożonymi grami logicznymi, które wymagają szacowania, analizy przestrzennej i wyboru jednej z wielu dostępnych możliwości. Takim tytułem jest Mi pasuje!, w którym będziemy starali się jak najlepiej rozmieścić sześciokątne kafelki z kolorowymi rurami. Punkty zdobywamy, gdy uda nam się stworzyć nieprzerwaną linię w jednym kolorze łączącą przeciwległe brzegi planszy. Choć zasady gry są proste, sama zabawa wymaga nie lada kombinowania i umiejętności dostosowania strategii do sytuacji na planszy. Ciekawe jest również obserwowanie, jak poszczególni gracze zupełnie inaczej wykorzystują te same zasoby i uzyskują zupełnie inne wyniki.