Jedną z popularniejszych form codziennej rozrywki (oprócz oglądania telewizji) od wielu lat są wszelkiego rodzaju łamigłówki takie jak krzyżówki czy sudoku. I choć wydawać by się mogło, że jest to po prostu forma zabicia czasu, tak naprawdę płynie z niej wiele korzyści, zwłaszcza dla naszego mózgu. Regularne rozwiązywanie łamigłówek poprawia naszą koncentrację i pamięć, a także kreatywne myślenie – w końcu opierają się one na poszukiwaniu rozwiązań i analizowaniu różnych opcji oraz ich skutków. To szczególnie cenne w przypadku dzieci oraz osób starszych, jednak prawda jest taka, że o sprawność umysłową warto dbać całe życie.

Oprócz wspomnianych już klasycznych łamigłówek rozwiązywanych na papierze, mamy do dyspozycji wiele gier, doskonale pobudzających nasze umysły do działania. Ich twórcy prześcigają się w pomysłach, jak zaangażować graczy i zachęcić ich do zabawy. I doskonale im to wychodzi! Przykładem może być seria Logiquest, w ramach której mamy do wyboru trzy wyzwania o zupełnie różnych mechanizmach i tematach.


Zagubione skarby

Lata poszukiwań zaprowadziły Cię do legendarnych świątyń cieni! Za grubymi ścianami pomalowanymi w dziwne wzory starożytni ukrywali niegdyś swoje skarby. Najbardziej spektakularny ze wszystkich był posąg wysadzany czterdziestoma kamieniami szlachetnymi, które reprezentowały ducha ludzkiego życia. Złodzieje ogołocili go z klejnotów, ale dzięki jego magicznym właściwościom nie mogli wynieść ich poza obszar świątyni. Do dziś leżą porozrzucane wewnątrz jej murów. Przywróć kamienie na miejsce, aby oddać hołd starożytnemu ludowi.

Logiquest: Shadow Glyphs to przygodowa gra logiczna inspirowana teatrem cieni, w której układamy bloki, tworząc cienie pasujące do wzorów na kartach zadań. Każda karta zadania pokazuje namalowany obrys lub wzór na ścianie wewnątrz starożytnej świątyni i leżące w pobliżu bloki. Raz dziennie światło słoneczne wpada do świątyni przez małe otwory, oświetlając każdy ze wzorów. Jeśli bloki rzucą cień odpowiadający dokładnemu kształtowi wzoru, łamigłówka zostanie rozwiązana. To nie lada wyzwanie dla wszystkich fanów klimatu rodem z Indiany Jonesa, ale także dla tych, którzy chcą ćwiczyć swoją wyobraźnię. Poszczególne bloki musimy poukładać biorąc pod uwagę zarówno, to, jak wyglądają jeden na drugim, jak i poustawiane przed sobą w trzech rzędach. 


Prosto do celu

Kolejna odsłona serii zaprasza nas do Zip City – ruchliwego miasta przyszłości, w którym wszyscy podróżują w zip sferach. To kule, toczące się po ogromnych krętych torach, pędząc do celu z prędkością błyskawicy. Poruszają się dzięki sile grawitacji, więc trasa i czas startu każdej z nich muszą być dokładnie zaplanowane! 

Podczas zabawy z Logiquest: Zip City wcielamy się w rolę bota – automatycznego kontrolera ruchu. Gra wykorzystuje grawitację, a naszym zadaniem jest kierowanie transportem i przenoszenie całych dzielnic, aby umożliwić pasażerom podróż przez labirynty przecinających się torów. Każda karta zadania pokazuje pozycje startowe oraz końcowe, w jakich mają znaleźć się kolorowe kulki. My musimy jedynie przygotować odpowiednie trasy tak, by osiągnąć wskazany cel. Każda dzielnica wprawia naszą kulkę w inny ruch, co wpływa na szybkość i kierunek jej poruszania się!


Na dobrych torach

A skoro już mowa o transporcie, może są na sali jacyś fani kolejnictwa? Trzecia odsłona serii Logiquest to efekt współpracy ze znaną planszówkową marką, jaką jest Wsiąść do Pociągu. Gra zabiera nas do świata XX-wiecznej kolei, która intensywnie się rozwija, umożliwiając podróżowanie między większymi miastami w zaledwie kilka dni. Przewóz towarów jeszcze nigdy nie był tak szybki i tani, więc pracownicy stacji rozrządowych na czele z inżynierami mają pełne ręce roboty i robią co mogą, aby ustawić wagony towarowe na odpowiednie tory. 

Podczas zabawy z grą Logiquest: Wsiąść do Pociągu - Zmiana toru wcielamy się w bardzo ważną rolę: dyżurnego manewrowego. Naszym zadaniem będzie ustawianie załadowanych wagonów na odpowiednich torach i wyprawianie lokomotyw tak, aby pociągi wjechały na stację o czasie. Będziemy musieli wykazać się nie lada bystrością, ponieważ wagony rzadko stoją tam, gdzie powinny, a na naszej drodze stanie szereg przeszkód, utrudniających transport. To doskonałe narzędzie do ćwiczenia wyobraźni przestrzennej i planowania swoich działań. Uczestnicy muszą wysilić umysł, by wykonać zadanie w jak najmniejszej liczbie ruchów. 


Wyzwanie dla umysłu

Niezależnie którą wersję Logiquest wybierzesz, czeka Cię wiele godzin doskonałej zabawy. Każdy zestaw zawiera 40 zadań podzielonych na 4 poziomy trudności, dzięki czemu uczestnik zostaje łagodnie wprowadzony w zasady rozwiązywania zagadek i wykorzystywany w nich schemat. Z karty na kartę zadania stają się coraz bardziej rozbudowane i wymagają coraz to nowego podejścia. W ten sposób każde kolejne będzie zupełnie nowym wyzwaniem.

Wszystkie łamigłówki z serii Logiquest znajdziesz w naszym sklepie – o, tutaj.