Już od ponad 10 lat trwa nasza bliska współpraca z Wydawnictwem Lacerta w rozmaitych obszarach: handlu, dystrybucji, a także obsługi reklamacji. W ostatnim czasie ta współpraca coraz bardziej się zacieśniała, a niebawem przejdzie kolejną transformację. Wydawca takich gier, jak Azul, Patchwork, Agricola, Great Western Trail czy Wysokie Napięcie za kilka miesięcy zawiesi swoją działalność, jednocześnie przekazując nam - Rebelowi - prawa do wydania swoich dotychczasowych gier. 

Poniżej znajdziecie kilka słów od Zespołu Wydawnictwa Lacerta oraz szczegółowe informacje na temat konkretnych tytułów.


Drodzy gracze, fani i przyjaciele,

Po pierwsze, dziękujemy Wam bardzo, że byliście z nami i pozwoliliście się nam rozwijać przez ostatnich 16 lat. Bez Was nie bylibyśmy dziś jednym z bardziej rozpoznawalnych wydawnictw gier planszowych w Polsce.

Od jesieni minionego roku wydarzyło się w Polsce i na świecie wiele rzeczy, które odbiły się bardzo mocno na stabilności i przewidywalności prowadzenia działalności wydawniczej. Ceny transportu (zwłaszcza oceanicznego), ceny energii, czy czynszu poszybowały w górę o kilkaset procent, co odbiło się na cenach gier. Wysoka inflacja oraz wojna za naszą wschodnią granicą z kolei w znacznym stopniu zdusiła sprzedaż gier – nawet tych topowych.

W tej sytuacji postanowiliśmy od jesieni 2022 zmienić formę działalności naszego Wydawnictwa. Do tej pory wydawaliśmy gry na licencji w klasyczny sposób, czyli posiadając stacjonarną działalność: biuro, zespół oddanych pracowników, itp. Niestety nie możemy już dłużej działać w takiej formule. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jakie planujemy zmiany, żeby dla Was, naszych klientów, fanów wydawanych przez nas tytułów, sytuacja była jak najbardziej przejrzysta.

Jak pewnie zaobserwowaliście, w zeszłym tygodniu wystartowała pierwsza nasza akcja społecznościowej zbiórki zamówień na wydruk limitowanej edycji gry Grand Austria Hotel. W lipcu planujemy uruchomienie podobnej akcji na kolejne tytuły (trzymajcie kciuki!). Do czasu wysyłki Grand Austria Hotel do wspierających (co odbędzie się we wrześniu/październiku), nasze Wydawnictwo będzie działać jak dotychczas. Po zakończeniu akcji wysyłkowej, zawiesimy naszą działalność stacjonarną, aby w przyszłości być aktywnymi już tylko w ramach kolejnych akcji społecznościowych zbiórek zamówień.

Co to dla Was oznacza?

  • Przyszłość tytułów i dostępność gier: z uwagi na fakt, że przez wiele lat nasze tytuły dystrybuowała hurtowo firma Rebel, cały niesprzedany stan magazynowy oraz prawa do wydawania wszystkich tytułów przekazujemy naszemu dystrybutorowi, wydawnictwu Rebel. Jesteśmy przekonani, że topowe tytuły, takie jak Azul, Patchwork, Great Western Trail, Agricola, Lamaland i Wysokie Napięcie pozostaną na rynku, a zmieni się jedynie logo na pudełku. Wszystkie pozostałe tytuły najprawdopodobniej dostępne będą tylko do wyczerpania zapasów i nie będą wznawiane.
  • Great Western Trail: zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, druga edycja dodatku Great Western Trail: Kolej na Północ oraz druga gra z serii Great Western Trail: Argentyna zostaną opublikowane. Zespół Lacerty pracuje nad tłumaczeniem, jednak z uwagi na termin premiery, oba tytuły pojawią się w sklepach z logo Wydawnictwa Rebel na pudełku.
  • Spirit Island: kończymy tłumaczenie obu dużych dodatków Jagged Earth oraz Branch & Claws. Tak jak obiecaliśmy, zostaną one opublikowane wraz z wydanymi wcześniej mini dodatkami, o ile będziecie nimi zainteresowani. Czekamy aktualnie na dopięcie formalności z właścicielem praw autorskich. Kiedy zakończymy ten etap, planujemy uruchomić kolejną kampanię społecznościową, aby zebrać od Was zamówienia. Trzymamy kciuki, żeby była tak udana, jak kampania GAH, w której ufundowaliście produkcję w mniej niż 48h!
  • Media społecznościowe: nasz fanpage i profil na Instagramie zostaną zawieszone. Imienne skrzynki pocztowe zostaną zamknięte, a ogólne (biuro i kontakt) będą wciąż aktywne, jednak wykorzystywane głównie w trakcie kolejnych kampanii społecznościowych.
  • Co później? Do momentu zakończenia wysyłki Grand Austria Hotel będziemy pracować z dotychczasowej formie, czyli będziemy wspierać Was we wszystkich tematach związanych z wydanymi przez nas tytułami, jak np. prowadzić dział reklamacji. Po zmianie formy działalności Lacerty, cała obsługa klienta i reklamacji zostanie przekazana Wydawnictwu Rebel. W przypadku reklamacji, tak naprawdę dużo dla Was – jako klientów – się nie zmienia: do tej pory Lacerta jedynie przetwarzała zgłoszenia, ale wysyłką reklamowanych elementów zajmował się Rebel.
  • Spotkania z nami: niestety w związku ze zmianą formy naszej działalności nie pojawimy się już na żadnych branżowych wydarzeniach. 21 czerwca planujemy jednak wspólnie z Planszowymi Newsami wydarzenie AMA (Ask Me Anything), gdzie spotkamy się z Wami i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.
  • Sklep firmowy (sklep.lacerta.pl): działać będzie do końca sierpnia, choć może zostać zamknięty wcześniej, jeśli wyprzedamy nasz stan magazynowy. Zapraszamy więc Was wszystkich serdecznie na pożegnalne zakupy – zwłaszcza tytułów, które nie będą już wznawiane.

Zespół Wydawnictwa Lacerta


O losie przekazanych tytułów i ich dostępności (datach dodruków lub ewentualnym ich braku) będziemy informować w niedalekiej przyszłości na naszych kanałach social media.

Serdecznie dziękujemy za powierzone nam zaufanie i życzymy wszystkiego najlepszego całemu zespołowi Wydawnictwa Lacerta.