Temat kosmicznej ekspansji rozpala umysły ludzi już od wielu lat. Eksploatowany w literaturze i filmie okazał się być wdzięcznym tłem zarówno dla historii o małych-wielkich bohaterach, jak i całych społeczeństwach, które muszą poradzić sobie ze zmianą środowiska. Nic dziwnego, że szturmem wszedł również do świata gier planszowych i rozgościł się tam na dobre!

Jednym z tytułów wykorzystujących ten motyw jest Ganimedes – dynamiczna gra, w której wcielamy się w przedstawicieli korporacji zajmujących się wysyłaniem kolonizatorów na niezbadane planety galaktyki. Naszym celem jest sprawne zarządzanie systemem lotów kosmicznych: rekrutowanie ochotników z różnych branż, transportowanie ich do specjalnej bazy i odpowiednie grupowanie na promach. Aby wyprzedzić konkurencję, musimy podejmować trafne decyzje, umiejętnie wykorzystywać nadarzające się okazje, a jednocześnie dbać o swoją reputację. 


Układ idealny

Podczas zabawy każdy z graczy działa samodzielnie na własnej planszy. Znajdują się na niej trzy kluczowe obszary: Centrum Lotów Kosmicznych na Ziemi, które może pomieścić do 6 kolonizatorów, Centrum Lotów Kosmicznych na Marsie, gdzie może znajdować się maksymalnie 5 osób, a także promy na Ganimedesie. Jednorazowo mamy dostęp do 2 promów, jednak gra kończy się w momencie, gdy któryś z uczestników wyśle w kosmos 4. z nich. 

Podstawowe zasady Ganimedesa są niezwykle proste: uczestnicy będą rekrutowali i przemieszczali kolonizatorów, by ostatecznie ulokować ich na promach kosmicznych i wysłać w dalszą drogę. W swojej turze mamy do wyboru trzy rodzaje akcji:

  1. Wybór płytki kolonizatora, która pozwoli rekrutować ochotników. 
  2. Użycie karty wahadłowca, żeby przemieścić kolonizatorów między Ziemią a Marsem lub między Marsem a Ganimedesem. 
  3. Odrzucenie płytek kolonizatorów i wykonanie akcji podstawowych takich jak rekrutowanie ochotników, wymienianie ich lub podnoszenie swojego poziomu reputacji. 

Łatwy wybór, prawda? A jednak cały urok gry tkwi w wielu dostępnych możliwościach i jak najlepszej optymalizacji ruchów. Ganimedes to gra należąca do tych krótszych: pojedyncza partia trwa od 20 do 40 minut, co oznacza, że każda podjęta decyzja może zaważyć na naszym zwycięstwie lub przegranej. Dzięki temu pozornie prosta gra staje się emocjonującym wyścigiem, w którym musimy stale analizować, czy uda nam się podążyć za opracowaną strategią. 


Kaskadowe efekty

Ważnym elementem Ganimedesa są kaskadowe efekty, zapewniane przez grupowanie kart i płytek tego samego rodzaju. Podczas rekrutowania ochotników warto zwracać uwagę na typ dobieranych płytek. W korporacjach poszukiwani są kolonizatorzy z różnych branż: niebiescy marketingowcy, czerwoni liderzy, żółci inżynierowie i fioletowi medycy. Jeśli na naszą planszę trafia druga (albo trzecia) płytka tego samego typu, możemy zastosować jej efekt dwukrotnie (albo trzykrotnie). Co więcej, jeśli na wybranej płytce jest więcej niż 1 ikona efektu, możemy zdecydować, że zastosujemy różne efekty! 

Podobnie wygląda sprawa z kartami wahadłowców, które służą do przemieszczania ochotników między centrami lotów a Ganimedesem. Występują one w kolorach odpowiadających kolonizatorom, według których grupujemy je na swojej planszy. Efekt karty wahadłowca możemi zastosować tyle razy, ile kart danego typu posiadamy. Dzięki takim połączeniom, z rundy na rundę rozwijamy strategię, która w jak najkrótszym czasie zapewni nam jak najwięcej punktów. Pod koniec gry cenny będzie każdy wysłany w kosmos prom, a także kolonizatorzy którzy będą czekali na niezapełnionych statkach. Punkty otrzymamy również za nasze miejsce na torze reputacji.


Nowy wymiar kolonizacji

Wraz z wersją podstawową gry Ganimedes, do sprzedaży trafi również dodatek Księżyc. To rozszerzenie prowadzi nas krok dalej: okazuje się, że w kosmosie powstają ośrodki szkoleniowe i uniwersytety, gdzie kształcą się elitarni doradcy. Trafiają tam kandydaci z całego świata, wybrani ze względu na imponującą wiedzę w wąskich specjalizacjach. W gestii korporacji pozostaje zatrudnianie odpowiednich doradców i wyprawianie ich w podróż na Ganimedesa, gdzie ich umiejętności są bardzo pożądane.

Wraz z tym dodatkiem każdy z graczy otrzymuje dwie dodatkowe plansze, które dołącza do tych z podstawowej wersji gry: Księżyc oraz Radę Ganimedesa. Poprzez przemieszczanie doradców z Księżyca na Ganimedesa gracze zyskują potężne umiejętności oraz nowe sposoby zdobywania punktów. Płytek doradców jest 16, a każda z nich opisuje unikalny efekt i zapewnia dodatkowe punkty zwycięstwa. Księżyc ułatwia rekrutowanie kolonizatorów w dowolnym kolorze, umożliwiając graczom obranie strategii opartej o płytki kolonizatorów. 


Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej dynamicznej grze kaskadowych efektów, już dziś zamów swój egzemplarz! Na przykład tutaj, w naszym sklepie