Jak wiadomo, nic nie wyzwala energii w związku tak doskonale, jak emocje, a te z kolei świetnie podkręca… rywalizacja! Dlatego też przygotowaliśmy dla Was propozycje tytułów, przy których będziecie mieli okazję „poprzepychać się” ze swoją drugą połówką. Gry dla par to świetny prezent na Walentynki i pomysł na kreatywną randkę w domu. Co więcej, wybrane tytuły mają proste zasady i są stosunkowo szybkie. Gdy skończycie jedną partię, możecie zagrać kolejną, lub… przenieść wspólną zabawę na zupełnie inny poziom. ;)


Dominacja w różnych sferach 

Międzynarodowa społeczność graczy nie zawsze się zgadza, ale w jednej kwestii pozostaje zgodna: jeśli macie wypróbować tylko jedną grę dwuosobową, niech to będzie 7 Cudów Świata: Pojedynek. Ta strategiczna karcianka od blisko dekady utrzymuje się na listach planszówkowych bestsellerów i jest powszechnie uznawana za jedną z najlepszych gier dla par, jaka kiedykolwiek powstała. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na element istotnej kontroli przeciwnika, który zmusza nas do utrzymania uwagi i sprawia, że rozgrywki są niezwykle emocjonujące.

Podczas zabawy rozwijamy własną cywilizację, poprzez zdobywanie kart budowli. W zależności od koloru odpowiadają one za różne sfery: ekonomię, edukację, rozrywkę czy siłę naszego wojska. Ich gromadzenie daje nam określone bonusy. Co ważne, wygrać możemy aż na trzy sposoby: jeśli zagramy trzy pełne rundy, będziemy liczyli zgromadzone punkty zwycięstwa, ale może zdarzyć się też tak, że przeciwnik pokona nas przed czasem zbierając symbole naukowe lub osiągając znaczną przewagę militarną. To właśnie dlatego tak istotne jest baczne obserwowanie sytuacji na stole. Przy każdym kolejnym ruchu musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne cele, ale również sytuację po stronie drugiego gracza – jeśli zostawimy mu za dużo swobody, możemy szybko znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, w której nasza przegrana będzie tylko kwestią czasu.


Mój jest ten kawałek… mrowiska

Jeśli jesteście miłośnikami przyrody, fanami dobrze skrojonych gier dla par, albo po prostu macie obsesję na punkcie kontroli, powinna spodobać się Wam Marabunta. Ta niepozorna wykreślanka jest bowiem w istocie pojedynkiem zaciętym niczym walka o wspólną kołdrę, a uczestnicy muszą nieustannie balansować między osiąganiem własnych celów i blokowaniem opcji opłacalnych dla przeciwnika. To nie żarty, gra toczy się o wysoką stawkę, jaką jest zajęcie najlepszego terytorium… i zgarnięcie przeciwnikowi sprzed nosa rozsianych po obszarach babeczek!

Jako uczestnicy stajemy na czele kolonii mrówek, które upatrzyły sobie to samo terytorium – oczywiście to my byliśmy tam pierwsi i chcemy zająć najlepszą część. W każdej rundzie będziemy mieli do podjęcia jedną z dwóch ważnych decyzji: jak podzielić kości i kafelki dostępne w danym momencie albo który zestaw wybrać (pozostawiając drugi przeciwnikowi). Zdobyte elementy pozwalają nam kolorować, wykreślać i wpisywać cyfry na odpowiednich polach na wspólnej planszy terytorium i własnych planszetkach. Grupując odpowiednie pola, zbierając zestawy i wybierając bonusy zdobywamy premie i staramy się jak najlepiej wykorzystać dostępne opcje.


Poszukiwania winnego

XIX-wieczny Londyn, wąskie uliczki oświetlone gasnącym światłem latarni... Jeśli macie przed oczami scenariusz klimatycznej walentynkowej randki, to muszę ostudzić Wasze zapędy. Pod osłoną nocy alejkami przemyka bowiem najbardziej znany morderca wszech czasów – Kuba Rozpruwacz. Detektywi wytężają oczy i uszy, analizując najdrobniejsze szczegóły, by tylko ująć przestępcę, zanim umknie na zawsze.

Mr. Jack to ponadczasowa gra dla dwóch osób, w której wykorzystujecie dedukcję i logiczne myślenie. Podczas zabawy jedno z Was wcieli się w rolę Kuby Rozpruwacza, który stara się uciec niezauważony z londyńskiego East End. Druga osoba przyjmie rolę śledczego, który musi zdemaskować przestępcę. W kolejnych rundach będziecie naprzemiennie poruszali znajdującymi się na planszy postaciami. Aby rozpoznać ich tożsamość, kluczowa będzie gra światła i cienia, wyznaczana przez migotliwe, londyńskie latarnie.

To wyjątkowy tytuł ze względu na asymetryczne role – warto spróbować wcielenia się w obie tożsamości, bo planowanie ich ruchów jest całkowicie różne i oferuje unikalne doświadczenia.


Kto trzyma pieniądze?

Ekonomiczne gry karciane to w większości bardzo wdzięczne tytuły – mają proste zasady, dobrze skonstruowane mechanizmy i można świetnie się przy nich bawić. Tak właśnie działa Jaipur, w który z powodzeniem możemy zagrać kilkanaście partii pod rząd i zupełnie nam się nie znudzi!

Podczas zabawy wcielicie się w rywalizujących ze sobą handlarzy i będziecie wymieniać towary dostępne na wspólnym targu. Kluczem do zwycięstwa jest zbieranie zestawów odpowiednich towarów (kart w konkretnych kolorach), a następnie sprzedawanie ich z jak największym zyskiem. Przedmioty mają oczywiście różną wartość (złoto i srebro są w końcu cenniejsze niż tkaniny), ale w przypadku większości z nich ważna jest też kolejność sprzedawania. Im szybciej uzbieramy zestaw, tym więcej możemy zarobić, a wartość zgromadzonego majątku zadecyduje o tym, kto zwycięży pojedynek handlarzy.


W parze i nie tylko

Dla wszystkich, którzy lubią dużo mówić lub po prostu chętnie pracują na skojarzeniach słownych, mamy jeszcze jedną propozycję – grę imprezową, która okazała się tak dobra, że w nieco zmienionej wersji weszła również „na salony” gier dwuosobowych i nieźle się tam zadomowiła! Tajniacy Duet, bo o nich mowa, to gra dedukcyjna, w której uczestnicy starają się naprowadzić siebie nawzajem na hasła znajdujące się na stole. Naprzemiennie udzielamy sobie podpowiedzi, które muszą składać się z pojedynczych słów. Specjalny klucz wskazuje, które hasła musi odkryć druga osoba, abyśmy mogli uznać zadanie za wykonane.

Ta wersja została stworzona jako dwuosobowa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić do zabawy kolejne osoby i działać w drużynach. A jeśli mamy którąś ze zwykłych wersji Tajniaków, śmiało możemy mieszać między sobą dostępne hasła, aby było ich jeszcze więcej.


Niezależnie czy szukacie trafionego prezentu na walentynki, kreatywnego pomysłu na randkę w domu, czy po prostu ciekawego sposobu spędzania czasu we dwoje – gry dwuosobowe to świetne rozwiązanie! Pozwolą Wam jeszcze lepiej się poznać i spędzić miło czas, zapewniając przy tym mnóstwo emocji. Oczywiście nasze propozycje to dopiero początek; więcej gier dla par znajdziecie tutaj. Miłego odkrywania i dobrej zabawy!