W warsztacie toczy się zacięta rywalizacja pomiędzy malarzami. Każdy z nich ma wpływ na powstające dzieło, każdy z nich może weń włożyć szczyptę swojego geniuszu. Jednak pod dziełem podpisze się ten z nich, kto dokona ostatniego pociągnięcia pędzlem, nawet jeśli będzie ono najmniej znaczące.

Mało kto z was pamięta, że tak naprawdę to nie są oryginalne dzieła, tylko ich podróbki, a wy nie jesteście malarzami, tylko fałszerzami.

Atmosfera wspólnej pracy dla dobra zespołu (i jego zysku) nie może trwać wiecznie. Ostatnio coraz częsciej zdarza się, że jakiś samolubny członek zespołu zagarnie całe wynagrodzenie dla siebie. Widząc, że na tworzone przez was dzieło chrapkę ma jeden ze współpracowników może wam zadrżeć ręka, lub celowo maźniecie jakiś szczegół nie tym kolorem co trzeba, tylko po to by nie dopuścić do sytuacji, w której to samolubny współpracownik wpuści je w czarnorynkowy obieg.

Zarób jak najwięcej na kopiowaniu wielkich dzieł, podążając przetartym szlakiem i malując już raz docenione obrazy.

Dzieła Mistrzów to zabawna gra dla od 2 do 4 graczy, która zmienia swój charakter w zależności od ich liczby. Grając w dwie osoby gramy przeciwko sobie, grając w 3 osoby przeciwko dwóm przeciwnikom, a rozgrywka 4 osobowa prowadzona jest w zespołach dwuosobowych.

Celem graczy jest stworzenie najbardziej wartościowych obrazów. Aby tego dokonać muszą zagrać karty kolorów w wymaganej przez dane dzieło kombinacji. Mają na ręku tylko 5 kart, a to nigdy nie wystarcza do wykonania jednego, pełnego dzieła, co więcej zwykle nie wszystkie kolory akurat do niego pasują. Muszą więc wykonać "kilka pociągnięć pędzlem" licząc, że pozostali artyści także sumiennie włożą swój wkład we wspólną pracę.

Niestety niejednokrotnie gracze podejrzewając, że to nie oni nadadzą dziełu "ostatni sznyt" celowo będą je psuć, aby prestiż konkurentów za bardzo nie urósł. Pierwsze błędne maźnięcie lub nieprawidłowo dobrany kolor jeszcze nie rujnują dzieła, podobnie jak drugie. Dopiero trzecia barwa nie pasująca do obrazu niszczy dzieło.Gracz, który je zrujnował nie otrzyma żadnych punktów prestiżu, jednak przeciwnicy otrzymają ich znacznie mniej niż za bezbłędnie ukończony obraz.

Podczas prac malarskich widoczne jest także następne dzieło na sztaludze, wobec czego gracze, którym chwilowo paleta nie sprzyja, mogą przynajmniej próbować przygotowywać sobie barwy na kolejne podejście.

Dzieła Mistrzów są szybką 15 minutową grą, w której graczom przyda się wyczucie swoich przeciwników, szacowanie ryzyka, umiejętne zarządzanie ręką oraz umiejętność przewidywania (zwana również liczeniem kart).

Pudełko i karty obrazów ozdobiły świetne grafiki Pandaluny, każda inspirowana jednym z dzieł wielkich artystów.