W hełmie złocistym, Aresie, siedzący na wozie, przemożny,
Hardy, zbrojny spiżem i tarczą, miast opiekunie…

–Hymn do Aresa

Niewiele reliktów starożytności zachowało się na greckich wyspach – po dawniej zapierających dech w piersiach świątyniach Apolla w Delos i Naksos dzisiaj zostały tylko ruiny; Paros, Mykonos i innych wysp nie uświetniają już miejsca kultu wzniesione ku czci Zeusa, Posejdona czy Ateny. Jednak trzy tysiące lat temu obszary te były wprost usłane świątyniami, twierdzami, a także zachwycającymi pałacami i cytadelami, które miały demonstrować bogactwo, chronić ludzi i sławić bogów.

W Cykladach, grze planszowej poświęconej budowaniu miast i toczeniu barbarzyńskich bitew, Twoim celem jest objęcie władzy nad dwoma polis w legendarnym obszarze Wysp Egejskich. Rozgrywające się w mitycznej erze potężnych herosów i przerażających potworów Cyklady będą wymagać od Ciebie osiągnięcia równowagi między rozwojem cywilizacji a bronieniem jej przed potworami i Grekami, z którymi rywalizujesz. Najnowszy dodatek Monumenty pozwoli Ci wypełnić oba te zadania równocześnie i wznieść obiekty tak ogromne, jak nigdy dotąd.

Wybrukuj swoją ścieżkę do zwycięstwa

Cyklady: Monumenty wprowadzają do rozgrywki dziesięć nowych obiektów, z których każdy posiada wyjątkową długotrwałą właściwość. Jeśli postawisz Wielką Cytadelę Aresa na jednej ze swoich wysp, już jedną armią zapewnisz jej odporność na ataki z ziemi, powietrza i morza. Wielki Uniwersytet Ateny pozwoli Ci od razu pozyskać tylu Filozofów, na ilu Cię stać – dzięki nim szybciej zbudujesz metropolię. Latarnia Morska Posejdona ratuje statki zniszczone w ogniu walki i przenosi je do bezpiecznej przystani, z której ponownie będziesz mieć możliwość wysłania ich na pole bitwy. Dzięki innym budowlom będziesz mógł przywoływać Mitologiczne Stwory, za darmo rekrutować oddziały wojskowe i tanio pozyskiwać Filozofów i Kapłanów.

Każdy obiekt składa się z dwóch mniejszych budynków – na przykład Wielka Cytadela Aresa to dwie Fortece, a Akademia Wojskowa składa się z Fortecy i Uniwersytetu. Oznacza to, że oprócz swoich wyjątkowych właściwości budowle posiadają również dodatkowe zdolności wynikające z rodzaju budynków, które się na nie składają. Przykładowo Twierdze w Wielkiej Cytadeli Aresa dodają wartość 2 oczek do Twojego wyniku rzutu w walce na lądzie, a Wielka Latarnia Morska Posejdona działa w analogiczny sposób dla bitew morskich.

Gdy tylko przejmiesz kontrolę nad obydwoma budynkami tworzącymi Monument, możesz natychmiast zdjąć płytki tych budynków z planszy i umieścić Monument na dowolnym należącym do Ciebie terytorium. Pamiętaj także, że Monument jest wielkości dwóch budynków i tym samym liczy się jako dwa z czterech obiektów, które musisz postawić, żeby stworzyć Metropolię. Monumenty zachowują swoje wyjątkowe właściwości również wtedy, gdy stają się częścią Metropolii, dzięki czemu uproszczą proces stworzenia – lub przejęcia – drugiej Metropolii, której potrzebujesz do zwycięstwa.

Stwórz Wyspy Egejskie na nowo

Szybko odkryjesz, że z dodatkiem Monumenty każda rozgrywka Cyklad będzie kształtowana przez wybrane przez graczy Monumenty. Już sama możliwość zbudowania jednego z nich od samego początku gry wpłynie na Twoją taktykę. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, żeby zapewnić sobie ogromną przewagę nad innymi graczami. Skupisz się na Bogach, którzy mogą Ci pomóc w budynków potrzebnych do wybudowania dostępnych Monumentów. Być może nie będziesz dysponował tak wielką liczbą oddziałów wojska albo złotych monet, jak w innych grach, ale gdy tylko wzniesiesz Monument, odkryjesz, że masz przed sobą bogactwo złożonych możliwości strategiczne. Wyspy Egejskie już nigdy nie będą takie same.

Dodatek Monumenty można łączyć ze wszystkimi pozostałymi dodatkami do gry Cyklady.

  • Planowana data premiery:  marzec 2017 r.
  • Sugerowana cena detaliczna:  79,95 zł