Obywatele, żołnierze i sojusznicy Cesarstwa Rzymskiego, jednoczcie się! Podbijajcie armie, brońcie swoich miast i twórzcie sojusze, aby rozbić najeżdżających kraj barbarzyńców!

Pandemic: Upadek Rzymu to duchowy spadkobierca bestsellerowej serii gier, w których zadaniem uczestników jest wyeliminowanie chorób, rozprzestrzeniających się po świecie. Zasadnicza różnica jest taka, że tym razem temat medyczny ustępuje pola historycznemu: zamiast zapobiegać globalnej pandemii, będziemy musieli chronić jedną z największych cywilizacji przed agresywną migracją barbarzyńskich plemion.


Biada zwyciężonym

Dekady kryzysów gospodarczych, arystokratycznej dekadencji oraz politycznej korupcji odegrały ważną rolę w upadku Cesarstwa Rzymskiego. Trzeba jednak podkreślić, że w czasie, gdy społeczeństwo rozpadało się od wewnątrz, osłabione wojsko pozostawiało granice szeroko otwartymi. Chętnie korzystały z tego agresywne plemiona barbarzyńskie: Anglosasi, Frankowie, Wandalowie, Hunowie, Wizygoci oraz Ostrogoci.

W grze Pandemic: Upadek Rzymu członkowie tych plemion wędrują po terenach podległych Imperium. Jeśli pozostaną niezauważeni, będą podbijali kolejne miasta, kierując się prosto do Rzymu.


Kości zostały rzucone

Choć podczas zabawy reprezentujemy groźnych członków rzymskiej społeczności, nie możemy tak po prostu samodzielnie walczyć z barbarzyńcami. Do tego celu potrzebujemy legionistów, którzy będą gromadzić się wokół nas i wraz z nami podążać w kolejne regiony Imperium. Dopiero obecność Legionów pozwala nam na rzucanie kośćmi i atakowanie barbarzyńców, którzy zaatakowali miasto.


Chwytaj dzień

Niestety sama obrona to często za mało – aby wygrać, uczestnicy muszą zawierać sojusze z atakującymi Rzym plemionami. W tym celu będą zbierali zestawy kart w konkretnych kolorach. Po zawarciu sojuszu członkowie danego plemienia staną ramię w ramię z legionistami i wspomogą ich w walce o niepodległość Rzymu.


Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem

Pandemic: Upadek Rzymu oferuje również możliwość rozgrywki jednoosobowej, a także utrudnienia podnoszące poziom trudności dla doświadczonych grup. Pojedynczy gracz będzie musiał wziąć na siebie większą odpowiedzialność – zostanie Cesarzem, a decyzje będzie podejmował wykorzystując aż trzy role przypisane mu na początku gry. Z kolei gracze, którzy czują się już pewnie podczas kolejnych partii mogą wziąć udział w wyzwaniu Roma Caput Mundi, które między innymi nie pozwala na umieszczanie legionistów w stolicy Imperium. Nowe wyzwania, a co za tym idzie, także nowe możliwości: tak właśnie prezentuje się najnowsza gra w bogatej serii Pandemic.