Przełom roku to najlepszy moment na wszelkiego rodzaju podsumowania – sprawdzamy, czy udało nam się zrealizować cele, które sobie założyliśmy i planujemy działania na kolejne 12 miesięcy. 2019 był dla nas bardzo intensywny pod wieloma względami: od liczby premier, które dla Was przygotowaliśmy, aż do eventów, na których mogliśmy wspólnie pobawić się przy planszy.

Zarówno my, jak i nasze gry, zjeździliśmy całą Polskę wzdłuż i wszerz, pokonując setki kilometrów samochodami, koleją i Rebel Game Truckiem. Graliśmy w przedziałach pociągów, w teatrze, na halach targowych i pod chmurką. Wraz z najwspanialszymi na świecie animatorami opowiadaliśmy Wam o grach i zachęcaliśmy do wspólnej zabawy. Nasi reprezentanci byli obecni na 125 imprezach, a blisko 150 kolejnych wsparliśmy wysyłkowym gamesroomem. 


Planszówkomaniacy, łączcie się!

Każdego dnia cieszy nas obserwowanie rozwoju hobby, jakim jest granie w planszówki. Coraz więcej osób docenia tę formę rozrywki, o czym świadczy pojawianie się na mapie Polski kolejnych stowarzyszeń i lokali skupionych wokół środowiska graczy. Jak grzyby po deszczu wyrastają też imprezy skierowane właśnie do planszówkowiczów, gdzie z jednej strony można zrobić zakupy, a z drugiej poznać nowe tytuły, dzięki doskonale zaopatrzonym wypożyczalniom.

Jedną z takich nowości, która bardzo pozytywnie nas zaskoczyła, był Grand Game Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w Słupsku 15 i 16 czerwca. Świetnie przygotowana i dopracowana, a przede wszystkim pełna wspaniałych graczy impreza ma wszelkie szanse, aby pięknie się rozwinąć!

Oczywiście najważniejszą planszówkową imprezą w naszym kalendarzu od lat pozostaje Festiwal Gramy, odbywający się 2 razy do roku w Trójmieście (na wiosnę w Gdyni, a jesienią w Gdańsku, w ramach Targów Gra i Zabawa). To wyjątkowe wydarzenie, w którego współtworzenie zaangażowana jest niemal cała firma. A uśmiechy na twarzach odwiedzających niezmiennie stanowią najlepszą nagrodę za tygodnie pracy, jakie stoją za każdą edycją.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem, które już na stałe wpisuje się w nasz kalendarz, jest jesienny Festiwal Gier Planszowych organizowany przez EMPIK. To cykliczna impreza, podczas której gry wychodzą do Was – w wybranych salonach nasi animatorzy wytłumaczą Wam zasady i wskażą tytuły, które mogą się Wam spodobać.

Jesienią odwiedziliśmy również targi Spiel w niemieckim Essen, gdzie co roku mają miejsce największe w Europie targi gier planszowych. To ważna, międzynarodowa impreza, a tegoroczna edycja była dla nas wyjątkowa – to właśnie wtedy mieliśmy okazję pokazać światu najnowszą grę stworzoną w ramach naszego Wydawnictwa, czyli Zonę. Ta survivalowa przygodówka rozgrywająca się w czarnobylskiej strefie wykluczenia została ciepło przyjęta, a jej strefa (zbudowana na wzór bunkra) okazała się strzałem w dziesiątkę!


Nie tylko gry

Ale nasza aktywność eventowa to nie tylko obecność na imprezach skierowanych do planszówkowych maniaków! Z równie dużym zaangażowaniem bierzemy udział w wydarzeniach, które, choć w pierwotnym założeniu nie skupiają się na grach, przyciągają całe rzesze osób mniej zaawansowanych, lub jeszcze nie znających tego wspaniałego hobby. Od zawsze towarzyszyła nam idea rozpowszechniania miłości do planszówek i takie eventy są do tego świetną okazją.

Ważnym punktem programu są dla nas wszelkiego rodzaju konwenty, zrzeszające fanów komiksów, fantastyki i gier. Największą tego typu imprezą jest oczywiście poznański Pyrkon, który w tym roku odbywał się w kwietniu i przyciągnął ogromne rzesze uczestników. My przygotowaliśmy na niego 2 duże strefy, na których mogliście poznawać zarówno rozbudowane planszówki, jak i imprezowe tytuły, w sam raz do zagrania szybkiej partii w sleep roomie. 

Swoje strefy mieliśmy również na innych konwentach: Polconie, który w tym roku odbywał się w Białymstoku, toruńskim Coperniconie, wrocławskich Dniach Fantastyki, Sabatkonie, Cytadeli i Twierdzy.

Jako Rebel jesteśmy również obecni na rozmaitych targach książki, odbywających się na terenie całego kraju. Mowa tutaj zarówno o dwóch największych imprezach tego rodzaju (majowej w Warszawie i październikowej w Krakowie), jak i szeregu mniejszych i bardziej kameralnych, jak te odbywające się w Białymstoku, Kielcach czy Opolu.


Letnie festiwale

Zdecydowanie najintensywniejszym czasem naszej pracy są wakacje – duże, plenerowe imprezy sprzyjają integracji, a gdy siedzimy na kocu czy przed namiotem z nowo poznanymi ludźmi, mamy idealne warunki do zagrania w dobrą, imprezową grę.

Od jakiegoś czasu jednym z naszych marzeń było pojawienie się na Pol'and'Rock Festival, czyli dawnym Woodstocku. Wiele słyszeliśmy o legendarnej, świetnej atmosferze (część Rebeliantów miała okazję jej doświadczyć jako uczestnicy) i podskórnie czuliśmy, że my i nasze gry będziemy tam pasować. I nie pomyliliśmy się! Wasze reakcje na naszą obecność na festiwalu były zachwycające – otrzymaliśmy masę świetnej energii i na pewno jeszcze tam wrócimy!

W naszym wakacyjnym kalendarzu pojawiły się również inne festiwale muzyczne. Stałym punktem wakacyjnego programu jest odbywający się w lipcu Ostróda Reggae Festival, na którym nasza strefa gier umila czas setkom wspaniałych uczestników. Z kolei w sierpniu bawiliśmy się wspólnie podczas Olsztyn Green Festival, gdzie świetna muzyka i gry doskonale się uzupełniały. W 2019 mieliśmy również okazję po raz pierwszy wziąć udział w Ostoya Festival, który okazał się wyjątkowym wydarzeniem i zostawił w nas wiele pozytywnych emocji.


W duchu rywalizacji

2019 był również rokiem kilku dużych i ważnych turniejów. Choć nie odbyły się klasyczne Mistrzostwa Polski, we współpracy z zagranicznymi partnerami zorganizowaliśmy szereg imprez o wysokiej randze. 9 i 10 listopada w Poznaniu odbyły się mistrzostwa Grand Championships w X-Winga, a tydzień później, podczas Targów Gra i Zabawa w Gdańsku, takie same turnieje w Keyforge i Star Wars: Legion. To ważne turnieje nie tylko ze względu na wartościowe nagrody, ale też ich kontynuację – zwycięzcy pojadą do USA i będa reprezentowali nasz kraj podczas światowych finałów.

W tym roku, we współpracy z Fantasy Flight Games, zorganizowaliśmy również dużą, międzynarodową imprezę, jaką były lipcowe Mistrzostwa Europy w Krakowie. Uczestnicy z całego świata mieli okazję zmierzyć się w kilkunastu równoległych turniejach w X-Winga, Star Wars: Destiny, karcianą Grę o Tron, KeyForge i wiele innych. To było duże przedsięwzięcie, ale również doskonała okazja do poznania innych graczy i wymiany doświadczeń!


Choć rok 2019 dobiega końca, to 2020 depcze mu po piętach, a my już szykujemy się na te wszystkie spotkania z Wami, jakie czekają nas w całej Polsce. Do zobaczenia przy planszy!