Wraz z grupą Asmodee mamy przyjemność ogłosić powstanie Access+ – pierwszego na świecie studia, którego zadaniem będzie adaptowanie popularnych gier do potrzeb osób z zaburzeniami funkcji poznawczych. Zaczynamy od trzech popularnych tytułów: Dobble, Cortex oraz Timeline. Ich nowe wersje pojawią się pod koniec 2022 roku we Francji, Belgii i Kanadzie, a w 2023 roku będą dostępne na całym świecie. 

Podczas prac nad Access+ wykorzystane zostały wyniki badań Asmodee Research, powołano też zewnętrzny komitet naukowy złożony z pracowników opieki o absolutnie bezcennym doświadczeniu. Ich wiedza pozwoliła określić, w jaki sposób zaburzenia funkcji poznawczych wpływają na mowę, relacje społeczne, utrzymanie uwagi, kontrolę emocji, planowanie i pamięć. Dzięki temu zespół Access+ może testować i modyfikować gry (ich zasady, materiały, poziom trudności), by jeszcze lepiej stymulowały umysły uczestników i pozwalały każdemu czerpać radość ze wspólnej zabawy.

„W ostatnich latach Asmodee zainwestowało w badania naukowe, aby dowiedzieć się, jaki wpływ na społeczeństwo mogą mieć gry planszowe” – mówi Mikaël Le Bourhis, szef Asmodee Research. „Dziś jesteśmy gotowi, żeby wykorzystać naszą wiedzę w praktyce. Dzięki Access+ chcemy tworzyć gry, które nie tylko będą rozrywką, ale też przyniosą rzeczywiste korzyści osobom o szczególnych trudnościach, zaczynając od tych z zaburzeniami funkcji poznawczych”.

„Rozpoczęliśmy projekt Access+, ponieważ wierzymy, że gry planszowe to zabawa dla każdego. Dostosowując najpopularniejsze tytuły do potrzeb specyficznych grup sprawiamy, że nasze hobby będzie dostępne dla jeszcze większej liczby osób” – wskazuje Stéphane Carville, CEO Asmodee. „Jako lider w branży chcemy tworzyć innowacyjne produkty, które mogą realnie wpłynąć na życie ludzi. Gry planszowe to aktywność społeczna, a tytuły Access+ umożliwią rodzinom i grupom przyjaciół wspólną zabawę z najbliższymi o specyficznych trudnościach. W ten sposób powstanie wiele wspaniałych wspomnień i szczęśliwych chwil”.

Gry Access+ to doskonałe narzędzie dla lekarzy, terapeutów, nauczycieli, wychowawców i opiekunów, zajmujących się osobami o specyficznych trudnościach i z zaburzeniami funkcji poznawczych. Ułatwienia dotyczą zarówno technicznych aspektów zabawy (np. karty są grubsze i łatwiejsze do trzymania), jak i zasad (nowe poziomy trudności, modyfikacje czy warianty jednoosobowe wspierające rozwijanie samodzielności). Do każdej gry dołączona jest stworzona przez ekspertów broszura przedstawiająca korzyści płynące z zabawy z danym tytułem.

Więcej o Access+ możesz poczytać tutaj (strona w języku angielskim).