Dziś znamy Marię Skłodowską-Curie jako jedną z najwybitniejszych naukowczyń w dziejach. Prowadziła pionierskie badania naukowe nad pierwiastkami promieniotwórczymi i jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla: najpierw w dziedzinie fizyki, a później chemii. Ale czy znasz najważniejsze wydarzenia z jej życia, w tym kulisy prac nad odkryciem polonu oraz radu?

Śladami Marii Skłodowskiej-Curie to strategiczna gra oparta na zarządzaniu zasobami, w której wcielamy się w młodych naukowców i naukowczynie, którzy pracują u boku przyszłej noblistki i pomagają jej w badaniach. Razem z nią odkryjemy rad, będziemy prowadzić eksperymenty, ulepszać swoje laboratoria, pisać prace naukowe, a ukoronowaniem naszej pracy będzie zdobycie najwyższego z naukowych laurów. 

Na czym to polega?

Podczas zabawy gracze rozgrywają kolejno swoje tury, a każda z nich składa się z czterech faz:

  1. Pracowni, która pozwala ustalić, jakie zasoby będą dostępne w danej turze. Odpowiednią liczbę kostek wrzucamy do specjalnej wieży i sprawdzamy, jakie wypadną dolnym otworem. 
  2. Badań, podczas których możemy dobrać kostki surowców z dostępnej puli lub kafelek pracy naukowej, zapewniający określoną premię. 
  3. Eksperymentowania pozwalającego kupować karty aktywności, przekształcać surowce i realizować indywidualne cele. 
  4. Odpoczynku służącego uporządkowaniu pola gry. 

W ramach tego schematu gracze stopniowo rozwijają swoje plansze laboratoriów i gromadzą punkty. Sercem gry jest jednak specjalny tor czasu, na którym znajdziemy najważniejsze wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej-Curie. Każde z pól obejmuje datę wydarzenia oraz specjalny efekt, który możemy rozpatrzyć podczas swojej tury. Niektóre efekty w grze będą powodować przesuwanie znacznika czasu wzdłuż toru, a gdy ten dotrze na ostatnie pole – rozgrywka dobiega końca.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Chociaż gra należy do tej samej serii co Śladami Darwina, nie jest ich reimplementacją. To zupełnie nowa planszówka oparta o inne mechanizmy. Gracze mają przed sobą ciekawe wyzwanie związane z zarządzaniem zasobami. 
  • Mnogość dostępnych kart, zmienne cele indywidualne oraz losowe elementy związane z zasobami sprawiają, że mamy do wypróbowania mnóstwo opcji, a poszczególne rozgrywki znacząco różnią się od siebie.
  • W specjalnym Załączniku znajdziesz informacje o życiu noblistki i historii jej odkryć, a także o samej promieniotwórczości. Dzięki temu gra zyskuje przyjemnie edukacyjny charakter!