Siądź do stołu wraz z innymi znawcami obrazów i zacznij z nimi handlować. Kupuj i sprzedawaj obrazy z zyskiem, ale uważaj! Nigdy do końca nie wiadomo czy sytuacja pod wpływem działań graczy nie obróci się przeciwko Tobie i obraz, który drogo kupiłeś, w ogóle nie znajdzie zainteresowania na rynku!

Zwycięzcą zostaje gracz z największą ilością gotówki po czwartej rundzie gry.

Dlaczego polecamy tę grę?

Modern Art to rewelacyjna pozycja dla osób, które oczekują silnej interakcji między graczami opartej na bardzo dobrej mechanice. Przez całą grę trzeba przewidywać posunięcia przeciwników, sprzedawać obrazy tak, aby samemu jak najlepiej na tym wyjść. Ostatecznie wcale nie na kupowaniu obrazów i odsprzedawaniu ich na koniec rundy zarabiać można najwięcej, ale właśnie na sprytnym zagrywaniu obrazów trzymanych na ręce i udostępnianym do sprzedaży na licytacji.

Mamy do dyspozycji obrazy 5 autorów oraz 5 różnych sposobów licytacji. Przy każdym obrazie (karcie, które rozdawane są między graczy) zaznaczony jest jeden z tych sposobów licytacji i dany obraz można wystawić na sprzedaż tylko na tej konkretnej zasadzie. Niektóre licytacje są w ten sposób bardziej emocjonujące (aukcja otwarta) lub ryzykowne (aukcja zamknięta), inne bardziej taktyczne (stała cena). Każda jest szansą na szybki zarobek... lub stratę.

Ceny obrazów przy sprzedaży zależą od tego jak wiele dzieł danego artysty zostanie wystawionych na licytację. Pozwala to na inwestowanie w pewniki (dzieła artystów, którzy już zostali wystawieni) lub próby wykreowania nowych gwiazd - to zależy tylko od Ciebie!

Wybór obrazu z najkorzystniejszą formą licytacji niejednokrotnie ma podstawowe znaczenie dla wygranej. Czasami również warto kupić wystawiony przez siebie obraz!

Nowa edycja

Nowa edycja to przede wszystkim nowa, wyśmienita oprawa graficzna stworzona przez Carole Carrion. Znajdziemy tutaj także drobne korekty w zasadach.

Gra należy do tzw. trylogii licytacyjnej Reinera Knizia. Otrzymała ona m.in. następujące nagrody:

  • Gra Roku w Finlandii - zwycięzca 2008
  • Spiel des Jahres (Niemcy) - rekomendacja 1993
  • Deutscher Spiele Preis - zwycięzca 1993

My również szczerze polecamy tę świetną grę licytacyjną!

O Autorze

Reiner Knizia (ur. 1957 w Illertissen, Niemcy)  to jeden z najbardziej cenionych i popularnych autorów gier planszowych na świecie. Doktor matematyki, pracujący wcześniej w sektorze finansowym, obecnie mieszka w Anglii gdzie zajmuje się wyłącznie tworzeniem gier. Jest autorem ponad 200 planszówek, w większości tzw. eurogier.